adidas tubular adidas yeezy adidas gazelle adidas schuhe new balance nike air force adidas zx flux nike air max 90 asics schuhe nike air max adidas nmd adidas superstar converse schuhe nike air max thea adidas stan smith nike air max 2016 nike huarache adidas ultra boost nike free

Özkan Eroğlu
 
Ana Sayfa  |  Özgeçmiş ve Faaliyetler  |  Yazılar  |  Duyurular  |  İletişim
 
  NOT 1

 ÜLKEMİZDE KÜLTÜR VE SANATLA İLGİLİ KALICI VE ORİJİNAL NEDEN BİR ŞEY OLMASI ÇOK ZOR BİR DE HİLMİ ZİYA ÜLKEN'DEN ALALIM:

Ülkemiz coğrafyasında 1699'dan bu yana, hatta Fatih Sultan Mehmed sonrasında olan şudur: Kültürün öz anlamına asla girilememiştir. Kültürün her çağda ve her bölgedeki yaratıcı, üretici faaliyet olduğunu, her çağda bu faaliyetlerden en güçlüsünün ötekilere rehberlik ettiğini, bir ülke veya bir millet için modernleşmenin, bu yaratıcı-üretici faaliyet seviyesine erişmek olduğunu, bunun ise hiç bir zaman yaratıcı milletlerin eserlerini almak, kültür ürünlerini benimsemek, kısaca şekillerini almakla mümkün olmayacağını anlamamışlardır.

Böyle olduğu için de modernleşmeyi toptan reddedenlerle, modernleşmeyi yalnız eski ve yeninin garip bir uzlaşması haline koyanlar ya da modernleşmede pasif bir kopyacılıktan ileri gidemeyenler, gerçek modernleşme karşısında türlü derecelerde ve birbirinden çok farklı görünseler de sonunda aynı durumdadırlar. Çünkü birincilerde modern kültürün yaratıcılığına her türlü katılma reddedildiği için bu hareket, yer yer primitif direnmeleriyle "kahramanca" ve "asil" görünse bile sosyal intihara ulaşmaktadır. Sonuncularda ise modernleşme, radikal olarak ve gerçekleşmiş gibi görünmesine rağmen aslında her türlü yaratıcılığı durdurduğu için üstün kültürün önünde pasif bir hayranlık tavrı doğurmakta ve ilerisi için hiç bir gelişme olanağını bırakmamaktadır.

O NEDENLE OLAY VE OLGULARI ANLAMAK İÇİN KENDİMİZİ GELİŞTİRELİM SADECE, SONUCUNDA İLLA Kİ YENİ BİR ŞEY YARATMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ. ZAMANINIZI VE TARİHİ İYİ ANLAYIN YETER.

 
22.01.2018        


 
 
Copyright © 2005-2013 ozkaneroglu.com - Sitenin yayın hakları Özkan Eroğlu’na aittir. Kaynak göstermek şartı ile alıntı yapılabilir.