adidas tubular adidas yeezy adidas gazelle adidas schuhe new balance nike air force adidas zx flux nike air max 90 asics schuhe nike air max adidas nmd adidas superstar converse schuhe nike air max thea adidas stan smith nike air max 2016 nike huarache adidas ultra boost nike free

Özkan Eroğlu
 
Ana Sayfa  |  Özgeçmiş ve Faaliyetler  |  Yazılar  |  Duyurular  |  İletişim
 
  SANATTA HAK İHLALLERİ MAYIS 2018

Evrensel Gazetesinde editörlerimden biri olan Mehmet Esatoğlu'nun gönderisini veriyorum:

 

 

Sanatta Hak İhlalleri/ Mayıs 2018

Sanat Meclisi

Ülkede olağanüstü hal altında seçim komedisi yaşanıyor. Öte yanda ifade özgürlüğünden sanat örgütlerine her yanda iktidar baskısı kol geziyor, Cumhurbaşkanı adaylarından biri hapisten seçim çalışması yürütüyor. Sanatçının ise ekmeği de düşüncesini ifadesi de kanı canı da tehlikede. İşte Mayıs 2018 de sanat alanının başına gelenler: 


• TRT için çekilen “1 Hadis 1 Film” isimli dizi setinde 10-12 yaşlarında iki çocuğun yandığı, bir figüranın da yaralandığı açıklandı. M.Ç. adlı çocuğun sağlık durumunun oldukça ağır olduğu, vücudunun yüzde 48’inin yandığı bilgisi verildi. “Çekim için kullanılan meşalelerin olduğu bölgede, koyunların arasına giren M.Ç. adlı çocuk, yaşanan hareketlilikten dolayı meşalelerin düşmesi sonucu yanmış, sette ambulans ve itfaiye olmadığı, ateşin el yordamıyla söndürülmüş ve M.Ç tedavi için Ankara’daki bir hastaneye sevk edilmiştir”. Oyuncular Sendikası ve Sinema Televizyon Sendikası tarafından yapılan açıklamada, setlerde hemen her gün çalışan binlerce emekçinin can güvenliğinin yok sayıldığını ve setlerde çok ciddi iş kazaları yaşandığını, yaşanan iş kazalarının büyük çoğunluğunun uzun saatler çalışılmasından kaynaklandığına da değinildi. İş Kanuna göre 8 saat çalışılması gereken sette ortalama 15 saat çalışıldığı hatırlatıldı. Basın açıklamasını okuyan Oyuncular Sendikası Genel Başkanı Demet Akbağ, çocukla beraber sette bulunan bir figüranın da kolundan yaralandığı için ameliyata alındığını, çocuğun ise hayati tehlikesinin devam ettiğini söyledi.

 

• Anadolu’da tiyatrolar salon bulmakta sıkıntı yaşıyor. Bir zamanlar salon yokluğu çekilirken şimdi de salonlar politik baskılarla sanatçılardan esirgenir. Söke de çalışmalarını sürdüren Biz Sanat Tiyatrosu da salon verilmeyerek hak ihlaline uğrayan topluluklarımızdan biri. Topluluk başına gelenleri şöyle anlatıyor: “Geldiğinizden günden beri Biz Sanat Tiyatrosu olarak salonunuzda oyun oynamak için verdiğimiz bütün dilekçelerin hepsi reddedildi, bazen hiçbir gerçek gösterilmeden bazen de mantıksız, tutarsız ve çelişkili gerekçelerle. Bunun sebebi nedir? Neden sizlerden sonra bir kez dışında hiçbir şekilde salonunuzda oyun oynayamamaktayız. Biz daha önce Selçuk’ta bulunan bütün okullara ve halka defalarca ve bir kuruş para kazanmadan gösteri yapmamıza rağmen neden salonunuz bize verilmiyor”
• 8 Mayıs 2018 gecesi Lefke Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde “Düdüklüde Kıymalı Bamya” oyunu sahnelenirken, saat 21.01 sıralarında biri salonun, ikisi de belediye binasının önünde park eden araçlar arasında olmak üzere 3 adet el yapımı yüksek ses bombası patlatıldı. Salonda izleyiciler ve sahnede sanatçılar tedirgin olsa da, kısa bir kargaşanın ardından oyun devam etti.


• Ağrı Dağı 9. Bölüğe bağlı Fehmi Altınordu Karakolunda askerlik yapan Vanlı er Fikret Aydemir, Kürtçe şarkı söylediği gerekçesiyle rütbeli askerler tarafından linç edilerek Iğdır Devlet Hastanesinde terk edildi. Yaralı er yaşam mücadelesi veriyor.
• Hürriyet Gazetesi’nde yazar Ahmet Hakan’ın hedef gösterdiği oyuncu Barış Atay gözaltına alındı. Sanatçının avukatı Efkan Bolaç yaptığı açıklamada "Nihayet Barış Atay'ı gözaltına aldırmayı başardılar. Birilerine yargılanacaksın demek veya affetmiyorum demek ne zamandır suç oldu?" diye yazdı. Atay, madenci tekmeleyen Yusuf Yerkel'in özür mesajının ardından sosyal medya hesabı Twitter'dan "Hepiniz ağlayarak özür dileyeceksiniz. O gün geldiğinde; affedeni, acıyanı, yargılamaktan vazgeçeni de unutmayacağız! Yok öyle 'torunlarla emeklilik, hepimiz kardeşiz, kavga istemiyoruz' falan. Her şey yeni başlıyor. Bu ülkeye, insanına yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz" diye yazmıştı. Yoğun tepkiler üzerine Barış Atay serbest bırakıldı. Gece saatlerinde serbest kalan Barış Atay bazı açıklamalarda bulundu. Atay, "Bir manipülasyon sonucu gözaltına alındım. Bazı basın mensuplarının nasıl bir tetikçiye döndüğüne de tüm çıplaklığıyla Türkiye tanık oldu… Ama ben şunu tekrar ediyorum, bir işçiye, halka karşı işlenen suçlar özürle geçiştirilemez. Yargılanmak zorundalar ve peşlerini bırakmayacağız. Durumum iyi, tüm dostlara, yoldaşlara, desteğini esirgemeyen herkese selamlar" ifadelerini kullandı.


• Sanatçı Pınar Aydınlar “Örgüt propagandası yapmak" suçundan kesinleşen 10 aylık hapis cezası nedeniyle tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. Pınar Aydınlar, Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) 2015 yılında aday olduğu dönemde seçim çalışmaları esnasında söylediği sözlere ilişkin, örgüt propagandası yaptığı gerekçesiyle hakkında dava açılmıştı. İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Pınar Aydınlar, 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aydınlar'ın avukatı bu karara itiraz etti. Bölge Adliye Mahkemesi' de Aydınlar'a verilen cezayı 10 aya düşürdü ve kararı onadı. Kesinleşen hapis cezası nedeniyle hakkında yakalama kararı çıkarılan Aydınlar, Almanya'dan geldiği Atatürk Havalimanında gözaltına alınarak, Bakırköy Adalet Sarayı'na getirildi. Hakkında kesinleşen karar yüzüne okunan Aydınlar, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. Aydınların 7,5 ay hapis yatacağı öğrenildi. Pınar Aydınlar'ın, hapishaneye girişte dayatılan çıplak aramayı kabul etmediği için darp edildiği, yüzünde çizikler ve morluklar meydana geldiği belirtildi.


• İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Ana Sanat Dalı bünyesinde bulunan ve 2006 yılında açıldığından beri düzenli olarak kayıt alan Pantomim Bölümünün bu sene kayıt almayacağı ortaya çıktı. 12 senedir aktif olan İÜDK Pantomim Bölümü dünyada üniversite bünyesinde eğitim veren ilk kurum olma özelliğine sahip. Mim sanatçısı Vecihi Ofluoğlu’nun girişimleriyle kurulan bölüm ulusal ve uluslararası birçok başarıya imza atmış durumda. Bölüme öğrenci alımının durdurulması kararında Vecihi Ofluoğlu’na danışılmamış olması da ayrıca tepki çekti. Mezunların konuya dair yaptıkları açıklamada “Bölüm bunca zamandır sanatsal anlamda değer biriktirmektedir. Söz konusu olan sürecin devamında bizi nelerin beklediğini öngörebiliyoruz. Bu sene kontenjan açılmıyorsa ilerleyen senelerde pantomim bölümü unutulmaya mahkûm olacaktır” sözlerine yer verildi. 


• 18-20 Mayıs tarihleri arasında Almanya'nın Thüringen kentinde düzenlenecek Rebellisches Musikfestival (Asi Müzik Festivali)'nde 20 Mayıs Pazar günü Grup Yorum da sahne alacaktı.
Fakat Almanya Anayasayı Koruma Örgütü; festivalin düzenleyicilerine "Grup Yorum'dan kimler in katılacağını, hangi şarkıları çalacaklarını, şarkıların sözlerinin neler olduğunu" yazılı olarak kendilerine bildirmelerini istemiş. Bu gelişme üzerine, Grup Yorum şunları söylemiş: “Biz, emperyalizmin tacizleriyle, baskılarıyla, yasaklarıyla ilk kez karşılaşmıyoruz. Daha önce de defalarca yurtdışında konser yasaklarıyla karşılaştık. Vize başvurularımız reddedildi. Schengen kapsamındaki ülkelerden sınır dışı edildik, gittiğimiz ülkelerde hava limanında gözaltına alındık. Alman devleti, konser başvurularımızı dahi engellemeye çalıştı, konserlerimiz polis baskınına uğradı. Bunların hiçbiri, Grup Yorum'un Avrupa'da konser yapmasını engelleyemedi, engelleyemeyecek!”. Öte yandan ulaşan bilgilere göre, Grup Yorum üyesi Fırat Kıl, cezaevinde baskılarla boğuşuyor. Sanatçının tutsak bulunduğu Silivri 9 No’lu Kapalı Hapishanesinde yazdıkları mektuplar, fakslar engelleniyor, imha ediliyor, kitapları verilmiyor. 


• 5 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından açılan Eminönündeki tarihi Mısır Çarşısının son durumunu, mimar ve restorasyon uzmanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay eleştirdi. Ahunbay, “Mısır Çarşısı, 17. yüzyıldan kalan, Eminönü Meydanı’nın ve şehrin temel yapılarından biri. Mısır’dan gelen baharatlar satılıyormuş, o yüzden bu ismi almış” diyerek başladı ve yapılan onarımı değerlendirdi. İstanbul’a gelen her turistin mutlak uğradığı yerlerden biri olan çarşının kirlenmiş yüzünün ağartılıp, niteliksiz eklerden arındırılmasını, dükkânlarının daha düzenli bir hale getirilmesini olumlu buluyor ancak dikkat çektiği bazı önemli noktalar var. Ahunbay, Mısır Çarşısı’sının 17. yüzyıl eseri olduğunu ancak restorasyon sonrasında çarşının içinde her dükkân aksında tekrar edilen bezemelerin 19. yüzyıl sonu restorasyonuna ait olduğuna dikkat çekiyor. Ahunbay, “Mısır Çarşısı, yeni bir yüzle karşımıza çıktı” Öte yandan, Mısır Çarşısı’nın restorasyonundan sorumlu olan Vakıflar Genel Müdürlüğü, söz konusu restorasyon ve bezemeler ile ilgili yöneltilen soruları yanıtlamadı.


• Ülkedeki tüm sanat kurum ve örgütlerini dağıtmak ve parçalamak üzere yollara düşen AKP İktidarının MESAM oyunu duvara tosladı. Yönetimin bakanlıktan bir teftiş heyeti isteyip “gelin bizi denetleyin” demesine ve başlayan denetlemenin bitirilip sonuçlarının açıklanmamasına rağmen, seçimli Genel Kurula 15 gün kala MESAM yönetimini görevden alarak yerine kayyum işlevli bir geçici yönetim atayan iktidar, görevde kaldığı 3 ay boyunca bazı tartışmalı kararlara imza attı. Arif Sağ'ın da aralarında bulunduğu onlarca sanatçı MESAM Olağanüstü Genel Kurulu'ndan 1 gün önce kurumdan ihraç edildi. MESAM Olağanüstü Genel Kurulu'ndan 1 gün önce Arif Sağ'ın da aralarında bulunduğu 30 kadar sanatçı kurumdan ihraç edildi. Konuya ilişkin yayınlanan bildiri şöyle: 
1- Bakanlık tarafından MESAM’a geçici olarak atanan Coşkun SABAH, Turhan TAŞAN, Vedat ÇETİNKAYA, Recep ERGÜL, Polat YAĞCI, İpek AÇAR ve Fuat GÜNER’den oluşan yönetim kurulu, başta Arif SAĞ, Cahit Berkay, Ali Haydar TİMİSİ, Metin KARATAŞ ve Ali Rıza BİNBOĞA olmak üzere 30 a yakın MESAM üyesini bu sabah hukuksuz gerekçelerle MESAM’dan ihraç etmiştir.
2- Bu ihracın en büyük sebebi 31 Mayıs Perşembe günü yapılacak olan genel kurulda bu üyelerin salona girmelerini engelleyerek, seçme seçilme haklarını hukuksuz bir şekilde ellerinden almaktır. Bu yapılanlar geçici yönetim kurulunun taraflı, antidemokratik ve yapılacak olan seçimlere doğrudan müdahale ederek Coşkun SABAH ve Recep ERGÜL’ün başını çektiği, aynı zamanda Orhan GENCEBAY tarafından da desteklenen ekibin rakipsiz olarak seçilmesini sağlamak ve MESAM’ı antidemokratik bir uygulama ile ele geçirmektir.
3- Seçime bir gün kala yapılan bu hukuksuz uygulama ile yapılmak istenen, MESAM genel kurulunda daha önce üyelerin büyük çoğunluğunun desteğiyle seçilen ve haklarında ihraçlarını gerektirecek hiçbir yolsuzluk tespit edilemeyen Arif SAĞ başkanlığındaki yöneticileri, sudan bahanelerle genel kurula sokmayarak, oluşacak kaos ortamından nemalanarak MESAM’ı ele geçirme operasyonudur. 
4- Yapılan bu antidemokratik uygulamanın en büyük göstergesi, ihraç edilen üyelerin, haklarında daha ihraç kararı verilmeden ve 1 aylık itiraz süresi dolmadan, MESAM web sitesinde yayınlanan hazirun listelerinden isimlerinin silinmesidir. 
5- Ayrıca tüzüğe göre MESAM üyelerinin üyelik türüne ilişkin uyuşmazlıklar genel kurul tarafından karara bağlanması gerekirken, tamamen keyfi ve hukuksuz bir biçimde 109 MESAM üyesinin seçme ve seçilme hakkı ellerinden alınmıştır.
6- Tüm bu hukuksuzlukların yanı sıra son 3 ay içerisinde tüzüğe açıkça aykırı olarak 50 den fazla yeni üye kaydı yapan Coşkun SABAH başkanlığındaki geçici yönetim, bu kişilerin haksız olarak oy kullanmasını sağlamaya çalışmaktadır.
Sonuç olarak; tüm bu yapılan haksız, hukuksuz ve gayri ahlaki uygulamalara karşı, haklı mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğimizi, üyelerimizden aldığımız güçle bu darbeci yönetimle birlikte, sanata ve sanatçıya kayyum atayan anlayışa karşı duracağımızı, ayrıca yapılan tüm hukuksuzlukların hesabını yargı önünde soracağımızı MESAM üyeleri ve kamuoyuna duyururuz.” 
31 Mayıs 2018 de gerçekleşen Olağanüstü Genel Kurulda ise şu gelişmeler yaşandı: 9. Olağanüstü Genel Kurulda, 1 gün önce hukuksuz gerekçelerle ihraç edilen otuza yakın MESAM üyesi, divanın belirlenmesinin ardından verilen yönergenin kabul edilmesiyle genel kurula geri döndü. Divana seçilen üyeler, kayyumun attığı üyelerin geri alınabilmesi yönünde verilen yönergeyi okudu ve oylattı, yönerge yüzde 62 oyla kabul edildi, ihraç edilen üyeler genel kurula geri döndü. Genel Kurul sonunda yapılan seçimde ise, Arif Sağ ve ekibinin ağırlıkta olduğu yeni bir yönetim kurulu seçildi.

• Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi kütüphanesindeki Leonardo da Vinci’nin 'Vitruvius Adamı' adlı eserinin replikasının üzerine, 'Açmayın sıkıntı çıkıyor' ifadelerinin yer aldığı bir not koyuldu. Öğrenciler sosyal medyada sansürü protesto etti. Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi kütüphanesinde bulunan ünlü ressam Leonardo da Vinci’nin “Vitruvius Adamı” isimli eskizinin replikasına “Açmayın sıkıntı çıkıyor” yazılı bir not yapıştırılması tepki çekti. Eserin sansürlendiğini belirten bir grup öğrencinin tepkisi üzerine replikanın üzerindeki kâğıt kaldırıldı. Üniversite yetkilileri, kağıdın öğrenciler tarafından yapıştırılmış olabileceğini ifade etti. Öğrenciler sosyal medyada sansürü protesto etti.
• Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde bulunan cam ve müzik bölümleri önümüzdeki birkaç sene öğrenci almayacak. İddiaya göre rektörlük, üç senedir bölümlerde çıkan sorunlara çözüm bulmamayı tercih etti ve çareyi bu bölümleri kapatmakta buldu. Cam bölümünün öğrenci almamasının gerekçesi olarak yeterli öğretim görevlisi olmaması gösterildi. Müzik bölümüne ise yer bulunamadı! Haydarpaşa Kampüsünden taşındığından bu yana müzik bölümüne yer bulunamazken, rektörlüğün iddiası "öğretim görevlisi eksikliği" oldu. Yüksek Öğretim Kurumu ve Rektörlük konu hakkında bir açıklama yapmazken, "okulsuz" kalan müzik bölümü öğrencileri, seslerini duyurmak için harekete geçmeye hazırlanıyor.
• Maltepe Cezaevinde tutuklu bulunan ve Ezhel adıyla tanınan, rap müziği yapan Ömer Sercan İpekçioğlu bir mektup kaleme aldı. İpekçioğlu mektubunda “Kahrolsun sansür, yaşasın tam bağımsız rap” diye yazdı. ‘Uyuşturucu kullanımını özendirmek ve kolaylaştırma’ suçlamasıyla 24 Mayıs’ta tutuklanarak cezaevine konulan İpekçioğlu’nun mektubu, kişisel Twitter hesabından yayınlandı. Mektubunda ailesine, dostlarına ve sevenlerine seslenen İpekçioğlu, sağlığının iyi olduğunu, cezaevinde de kendisini dinleyenlerden destek gördüğünü söyledi. Kendisini Başbakanlık İletişim Merkezine (BİMER) şikayet ederek tutuklanmasına neden olan ‘ihbarcı’ya da seslenen İpekçioğlu, “Ben size ne yaptım? Kendimi geçtim, sizi bir anayı ağlatmanın vicdanıyla baş başa bırakıyorum” dedi. Müzisyen mektubunu şu sözlerle sonlandırdı: “Kahrolsun sansür yaşasın tam bağımsız rap!”
• Sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle, oyuncu Cenk Dost Verdi’ye 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi, OHAL uygulaması nedeniyle sanatçının kararı temyiz etmesi de yasaklandı. 
Mayıs ayı oldukça hareketli geçti. Film setlerinde iş kazaları tüm çalışanların moralini bozdu. Sanat insanlarına değişik gerekçelerle gözaltı ve hapishane yolları göründü. Umut verici gelişme MESAM da yaşandı. Uzun bir süredir AKP iktidarından korkan ve sinen sanat alanı ilk kez birlik olunursa nasıl bir zafer elde edileceğini gördü. MESAM’da iktidarın çirkin oyununa alet olan sanatçılar kimselerin yüzüne bakamaz oldular. MESAM daha başlangıç mücadeleye devam!

 

         


 
 
Copyright © 2005-2013 ozkaneroglu.com - Sitenin yayın hakları Özkan Eroğlu’na aittir. Kaynak göstermek şartı ile alıntı yapılabilir.