adidas tubular adidas yeezy adidas gazelle adidas schuhe new balance nike air force adidas zx flux nike air max 90 asics schuhe nike air max adidas nmd adidas superstar converse schuhe nike air max thea adidas stan smith nike air max 2016 nike huarache adidas ultra boost nike free

Özkan Eroğlu
 
Ana Sayfa  |  Özgeçmiş ve Faaliyetler  |  Yazılar  |  Duyurular  |  İletişim
 
  KISACA / EKİN ERMAN

Gerçeği duymaya, görmeye, ayırt etmeye dair algıda seçiciliğimiz, bir bünyesel sıçrama halindeyken diyeceklerimizi en basit yoldan diyelim: 
1) Daha az ile yetinmeyi, (tüketmemeyi) daha az tüketmeyi becermeden, bu, sisteme bağımlılık zulmü sona ermez. 
2) Öncelikle bizimki gibi –sürekli şişirilen- gerçekte çapı epey küçük olan ülkelerin halkları, anti-emperyalist, anti-faşist olmak zorundadırlar; yoksa (Brezilya, Arjantin ve diğerlerinde de olduğu üzere) her an şimdiki gibi iktidarlara maruz kalmak mümkündür. Mesela sevimli Özal’ın sevimsizlerden hiç farkı yoktur; ABD’ye yanaştıkça orta sınıfın standardı görece yükselir ama her zaman toplumsal uçurum büyür. Bu da tedricen şimdiki gibi iktidarlara zemin, yol olur. 
3) Gelinen yerdeki fütursuzluğu, azgınlığı, güven vermezliği, kural tanımazlığı… (kolayca bir sürü olumsuz sıfat eklenebilmesi) ile liberal demokrasi, tarih sahnesinden çekilmek zorundadır. 
4) Keza özeleştirisini yapamamış (yapmaktan imtina etmiş), bilime, sanata, mizaha, ironiye, entelektüel düşünceye sınırlı (sosyalist yasallık çiğnenmeden) yaşam imkanı tanıyan, somurtkan, dikte etmeye hazır, bilinçlendirmeye hazır, “gülümsemek lazım hadi gülümseyelim” diyen eski sol da yeni dünyada var olmayacaktır. 
5) Yeni bir sol, yeni bir sosyal demokrasi, üniversitelerde, bilimde, sanatta, düşüncede öyle ya da böyle kendini var ediyor uzun zamandır. 
6) Bu dışavurumları (iktidar korkusuzluğu, dayanışma, direnme, sevgi, güven, merhamet, vicdan, mizah, ironi, halk sanatı, bağımsızlık, özgürlük, anti-ABD, savaş karşıtlığı…) bir liberal dünya adına okuma arzusunda olanlar, uzak ara yanılıyorlar; çünkü liberalizm dünyayı tüm bunların karşıtı olarak kurar, yönetir : (insan insanın kurdudur, insan açgözlü bir yaratıktır, eylemlerimizi korkularımız yönetir, halklar ancak bir egemenin güdümüyle yaşayabilirler, bazı canlılar (bazı insanlar) cani doğar, şiddet uygulayan kolluk gücü bunu doğasında şiddet olduğu için yapar, güçlü olan kuralı koyar…) BURADAN DEVAM ETMEK İSTEYENLERE KOLAY GELSİN.


        


 
 
Copyright © 2005-2013 ozkaneroglu.com - Sitenin yayın hakları Özkan Eroğlu’na aittir. Kaynak göstermek şartı ile alıntı yapılabilir.