adidas tubular adidas yeezy adidas gazelle adidas schuhe new balance nike air force adidas zx flux nike air max 90 asics schuhe nike air max adidas nmd adidas superstar converse schuhe nike air max thea adidas stan smith nike air max 2016 nike huarache adidas ultra boost nike free

Özkan Eroğlu
 
Ana Sayfa  |  Özgeçmiş ve Faaliyetler  |  Yazılar  |  Duyurular  |  İletişim
 
  BU TOPLUM İLERLEMEK İSTEMİYOR (2)

Dünkü yazımda sözünü ettiğim gericilerin birçoğunun Batı malı kullanmaktan geri durmayan, en marka kostümler giyen, görüntüde ilericiliği kimseye bırakmayanlardan oluştuğunu hemen söyleyeyim (Aslında ülkenin bugün bu hale gelmesindeki en büyük nedenlerden biri de onlardır). Yoksa gericiden kastım sadece şeklen kendini belli edenler değil. O nedenle en tehlikeli gericiler, ilerici görünümünde olanlardır; düşünce ve davranışlarıyla bağnazdır bunlar ve samimiyetsizdirler, fakat gizlerler, huy ve davranışlarının üstünü örterler. Bunların içinde gerçekten gerici zihniyetlerle ilişki kuranları daha da tehlikelidir. İlerici görünümlü olanlarını çok gördüm, çalıştığım üniversitelerde gördüm, sanat ortamında gördüm, toplumun her yerinde onlardan bulabilirsiniz. Fakat bunları iyi teşhis edebilmeniz için önce kendinize dürüst ve samimi olmanız, daha da önemlisi ilkelerinizi oturtmuş olmanız gerekir. Çünkü böyle olduğunuzu gören onlar sizi adım adım meselelerden uzak tutmaya başlayacaklardır. Siz uzaklaştıkça samimiyet ve direkt söylemi de olaylardan uzaklaştıracakları için istediklerini gerçekleştirmiş olurlar. Uyanış ileriye değil bu ülkede, epeyce bir süredir geriye doğrudur ne yazık ki, fakat gördükleriniz hep ileriye doğru gibidir değil mi? Görüntü hep böyle ayarlanmaktadır da ondan. Siz, siz olun kanmayın bu görüntüye diyeceğim, fakat nafile. Bugün kanıldığı açık şekilde ortadadır. Bu kandırmacaya inandırılmış kitleleri ve ülke toplumunun durumunu Bedrettin Cömert’in dedikleriyle sabitleyelim: “Ne yazık ki, sonuçsuz bir duyarsızlığın, verimsiz bir kapalılığın, isterik bir bencilliğin içinde yaşıyoruz. Birimizin bulduğunu veya aktardığını, bir başkası, salt alçakgönüllülük göstermemek için ya yeniden bulmaya çalışıyor, ya da hiç dikkate almıyor. Kendine bile hayrı dokunmayan bilgiç meteorlarız. Biliyorum, yanılmış bile olsam, bu söylediklerime dudak bükülecek. Yanıldığımı bile saptamak zahmetini, sabrını, sorumluluğunu göstermeyecekler. Üzüm üzüme baka baka kararacak yine. Çağ dışılık, hepimizi yutmak için pusuda bekliyor. Kişisel kurtuluş yok bunda (Bedrettin Cömert, 1972)”

17.07.2016

         


 
 
Copyright © 2005-2013 ozkaneroglu.com - Sitenin yayın hakları Özkan Eroğlu’na aittir. Kaynak göstermek şartı ile alıntı yapılabilir.