adidas tubular adidas yeezy adidas gazelle adidas schuhe new balance nike air force adidas zx flux nike air max 90 asics schuhe nike air max adidas nmd adidas superstar converse schuhe nike air max thea adidas stan smith nike air max 2016 nike huarache adidas ultra boost nike free

Özkan Eroğlu
 
Ana Sayfa  |  Özgeçmiş ve Faaliyetler  |  Yazılar  |  Duyurular  |  İletişim
 
  GÖSTERMELİK ENTELEKTÜELLER

 

“Neden Tarkovsky Olamıyorum” isimli filmi izlerken ve sonrasında üzerinden konuştuğumuzda, Türkiye’deki “göstermelik entelektüelin” en ciddi sorunlarından biri olan ve çoğunluğu çeviri yayınlardan düzlemlerini belirlemenin getirdiği sıkıntıları rahatlıkla bir kere daha duyumsayabiliyorsunuz. Söz konusu sıkıntılar, öylesine ezik insanların ortaya çıkmasına neden oluyor ki, bu insanlar da erkek egemen bir toplumda soluğu kadın ve içkide alıyor. Bu meyhane ve alkol durumunu kendine güvensizliğin işareti olarak alan Türkiyeli “göstermelik entelektüeller” de yaptıkları işte doğal olarak kendini tekrarlayıp duruyor, çaresizliğini su üstüne vurmaktan kaçamıyor. Bu bir kader gibi yapışmış üzerlerine, değişmiyor, değiştirmek için de kimse bir şey yapmak istemiyor. Onun gibi, bunun gibi olmak Türkiye’deki “göstermelik entelektüeller”e yetiyor. Böylece de sistematik bir eleştiri öngörüsünün eksikliği, sanat ve kültürden başlayarak, siyasete ve ekonomiye dek uzayıp gidiyor. Çaresizlik gerçekten kötü bir durum. Çaresiz kalmamak içinse kötü huyları terk etmek, o huyların esiri olmamak gerekiyor. Türkiye’de “göstermelik entelektüeller”in kaçta kaçı kendini tanıyor diye de sorabiliriz. Çünkü kendini tanıyamayan birinin yaptığı işi dünya bağlamında tanıması olanaklı değildir ve bu nedenle de söz konusu kimseler, sürekli esaret altında yaşamaya mahkûm kalıyorlar.

24.07.2016        


 
 
Copyright © 2005-2013 ozkaneroglu.com - Sitenin yayın hakları Özkan Eroğlu’na aittir. Kaynak göstermek şartı ile alıntı yapılabilir.