adidas tubular adidas yeezy adidas gazelle adidas schuhe new balance nike air force adidas zx flux nike air max 90 asics schuhe nike air max adidas nmd adidas superstar converse schuhe nike air max thea adidas stan smith nike air max 2016 nike huarache adidas ultra boost nike free

Özkan Eroğlu
 
Ana Sayfa  |  Özgeçmiş ve Faaliyetler  |  Yazılar  |  Duyurular  |  İletişim
 
  SAKA KUŞU VE DEVRİM / LOKMAN KAYA

Saka kuşu ve devrim ne alaka diyeceksiniz, biliyorum ama, yazıyı sonuna kadar okuyun alakasını göreceksiniz. Bin yıllar önce, kış o kadar uzun sürmüş ki kuşlar artık son demlerini yaşamaya başlamışlar. Çünkü kar altında yiyecek bulmak çok zormuş. Sonunda dağ doruklarının kralı kartal, bütün kuşları toplantıya çağırmış ve yaşamın olumsuzlukarını anlatıp, çözüm bulmazsak hepimizin sonu ölümdür der. Ne yapılması gerektigini söylediğinde bütün kuşlar başlarını önlerine eğerek susarlar, öyle ki yapılacak şeyin sonu ölüm olacaktır. Kuşlardan biri gidip güneşten bir parça ateş alıp getirmelidir; başka çare yoktur. Kartal bu göreve, gönüllü olarak kimin gideceğini sorar. Hiç bir kuş ses çıkarmaz. Bunun üzerine kartal tek tek sormaya başlar. İlk balıkçıla sorar, onun yanıtı kaçamaktır: Efendim der, siz dağların kralı olabilirsiniz, bense bütün denizlerin kralıyım, istedigimde karnımı doyuracak balığı bulurum, o kadar yol gitmeme gerek yok der. Kartal, baykuşa döner, o da ben gecelerin kralıyım ne diye o kadar yolu gidecekmişim der. Sırada bülbül vardır, o da böyle bir yolculuk benim nadide sesimi bozar, kusura bakmayın gidemem der. Bütün kuşların bir bahanesi vardır. Kartal, artık umutsuzluğun pençesine düşmek üzeredir. Çünkü geride hemen hemen kuş kalmamıştır. Etrafına bakıp kara kara düşünürken, arka taraftan incecik bir ses duyulur: Ben giderim der. Sesin sahibi, el kadar sakadır. Kartal, şaşkın şaşkın bakıp sakacım sen çok küçüksün, bu yol o kadar uzak ki nasıl dayanacaksın, gel vazgeç der, ama saka kesin kararlıdır, geri adım atmayı kabul etmez. Kartal da sakanın teklifini kabul eder. Çünkü başka çaresi yoktur ve saka uçmaya başlar. Bütün kuşlar, sanki tek yürek olmuş sakayı seyretmeye başlamışlardır. Saka yükseldikçe ve güneşe yaklaştıkça, tüyleri yanmaya başlar, ama pes etmeden güneşten bir parça ateş almayı başarır ve yeryüzüne inmeye başlar. O indikçe yeryüzü ısınır ve havalar güzelleşir, ağaçlar çiçek açar ve o günden sonradır ki sakalar, kış sonu ortaya çıktıklarında baharı müjdeler. Ateşi getiren sakanın fedakarlığı bütün kuşları etkilemiştir. Onun tüyleri yanmasına rağmen, ateş yeryüzüne gelmiştir. Ne kadar kuş varsa bedenlerinden birer tüy koparıp sakaya hediye ederler. İşte sakaların bin bir renk olmasının nedeni budur. O hem kendisi, hem de bütün kuşlar için yanmayı göze almıştır.

Gelelim devrime, devrim yoluna çıkanların saka kuşundan farkı nedir ki. Hepsi de bütün insanların yaşamını güzelleştirmek için güneşe uçmuyorlar mı ve güneşi toplayarak insanlığa sunmuyorlar mı? Ne ateş ne de zorbalık durduramaz insanı ve idealini. Yolunuz güneşe gider gibi aydınlık olsun ey güneş yüzlü yigitler, umarım bir parça değer katarım insanların yaşamına bu öyküyle. Bu öyküyü yıllar önce dinlemiştim, paylaşmak güzeldi umarım beğenir ve yaşama daha çok deger katmayı hedeflersiniz saygılar..!

Kızıl şafaklarda buluşmak ümidiyle...        


 
 
Copyright © 2005-2013 ozkaneroglu.com - Sitenin yayın hakları Özkan Eroğlu’na aittir. Kaynak göstermek şartı ile alıntı yapılabilir.