adidas tubular adidas yeezy adidas gazelle adidas schuhe new balance nike air force adidas zx flux nike air max 90 asics schuhe nike air max adidas nmd adidas superstar converse schuhe nike air max thea adidas stan smith nike air max 2016 nike huarache adidas ultra boost nike free

Özkan Eroğlu
 
Ana Sayfa  |  Özgeçmiş ve Faaliyetler  |  Yazılar  |  Duyurular  |  İletişim
 
  GEÇMİŞ OLSUN GÜZEL ÜLKEM

 Ülkemizde sergiler açan sanatçılar, elleri kolları bağlı pozları, bütün dünyaları ben yarattım halleri, falan filan bütün bunları görünce, bir reklam vurgusuaklıma geldi; "Aç kapa Artema". Gerçekten sadece açılıp kapanan sergiler yapmak, çok acı bir şey. Edirne'den dışarı çıkamamak, çıksan artık oralarda da deniz bitti. Ancak çok üst düzey zihinler kabul görebiliyor. Yoksa anında dışarıda bırakılıyorsunuz; yani "draussen mensch" durumu. Bu yeni kuşaklar o nedenle de bahtsızlar. Bahtsız doğanlar kendilerine ve çevrelerine mutlak bakmak durumundadırlar, biz hatayı nerede yapmışız, ya da yapmaktayız diye.

Dün sekiz şehit verildiği haberlerini okuduk. Kanıksandı zannımca durum; yazık. Sözleşmeli Er diye bir tanım dikkatimi çekti. 150 bin civarında kişinin çürük raporu aldığı ifade ediliyor. Askerden kaçan kaçana durumu. Aynı Bizans devletinde askerlik yapacak insan bulunamaması durumunu. Türkiye'nin geri kalmışlık tarihini araştıran Yerasimos'un üç ciltlik kitabının ilk cildi öyle söylüyor.

Tam da bu çağda, bu uygarlık dışı hareketlerin olduğu dönemde ben de Goethe üzerine çalışıyorum. 18. yüzyıl Weimar'ındaki zengin kültür ve sanat gelişmelerine bir kez daha tanık oluyorum. Biz bu tip yaratıcı dehaların tırnağı bile olabilecek- Atatürk dışında- kaç kişi çıkarabildik veya çıkarabiliriz acaba? "Deha"nın ne demek olduğunu bilen toplumlarda deha çıkabilir ancak, yoksa geçmiş olsun.

Kabul edin veya etmeyin bu ülkeye kötücüllük sinmiş; gerek ceddinden, gerekse bugün yaşayanından gelen bir cenabetlik çöreklenmiş bu topraklara. Öyle abdetst ile veya şeytanı def edecek öğretim elemanları aramayla falan da bu işler düzelmez, o nedenle toplum düzülmeye devam edilecektir. Fakat yazık çok yazık, okumuşuyla, okumamış olanıyla, beraber bir cehennem girdabına; üstelik el birliğiyle...

Geçmiş olsun güzel ülkem...

3 Kasım 2017        


 
 
Copyright © 2005-2013 ozkaneroglu.com - Sitenin yayın hakları Özkan Eroğlu’na aittir. Kaynak göstermek şartı ile alıntı yapılabilir.