adidas tubular adidas yeezy adidas gazelle adidas schuhe new balance nike air force adidas zx flux nike air max 90 asics schuhe nike air max adidas nmd adidas superstar converse schuhe nike air max thea adidas stan smith nike air max 2016 nike huarache adidas ultra boost nike free

Özkan Eroğlu
 
Ana Sayfa  |  Özgeçmiş ve Faaliyetler  |  Yazılar  |  Duyurular  |  İletişim
 
  YAPIT ORTAYA KOYMAK

 Yapıt ortaya koymak gerçek yaratıcı sanatçının işidir. Bu yaratıcı sanatçı olgusu konusu, ülkemizde çok sıkıntılı bir durumda ne yazık ki. Neredeyse ortada bir şey yok. Yaratıcı sanatçı ve yapıtı gündeme gelmeyince, bir başyapıt sıkıntısı da çekiyor ülkemizdeki resim sanatı. Bugün, 2002'de dünya sanatının kabul ettiği kriterler sonucunda yaptığım çalışmam (1850-2000); Kim Sanatçı?/Who is an Artist?'de ortaya çıkan isimler üzerinden bir başyapıt taraması yapılabilir mi diye düşününce, adeta fenalık geçirdim. Başyapıt meselesi yönünde sanatçılarla (HÜSEYİN AVNİ LİFİJ, SABRİ BERKEL, EROL AKYAVAŞ, ABDURRAHMAN ÖZTOPRAK, NEJAD MELİH DEVRİM, ÖMER ULUÇ, ASIM İŞLER, GÜNGÖR TANER, BURHAN DOĞANÇAY, ÖZDEMİR ALTAN, KEMAL ÖNSOY, TANJU DEMİRCİ, SELMA GÜRBÜZ, MEHMET GÜN) ilgili yapılmış hiç bir çalışma yok ne yazık ki. Bu gidişte gelecek zamanda da bir şey olmayacağa benziyor; eğer duyarlık gösterip de bu yönde çalışmalar yapılmazsa. Fakat bunun için önce kendisine eleştirmen diyenlerin, cesaretle kendilerini ileri çıkarması ve resim sanatımız ile ilgili ayıklama çalışmalarına başlaması, bunu kulak arkası etmemesi gerekiyor. Ancak bu ayıklamalardan sonra, mesele yapıt düzleminde ele alınabilir ve varsa başyapıtlar da ileri sürülebilir.
 
29 Kasım 2017        


 
 
Copyright © 2005-2013 ozkaneroglu.com - Sitenin yayın hakları Özkan Eroğlu’na aittir. Kaynak göstermek şartı ile alıntı yapılabilir.