adidas tubular adidas yeezy adidas gazelle adidas schuhe new balance nike air force adidas zx flux nike air max 90 asics schuhe nike air max adidas nmd adidas superstar converse schuhe nike air max thea adidas stan smith nike air max 2016 nike huarache adidas ultra boost nike free

Özkan Eroğlu
 
Ana Sayfa  |  Özgeçmiş ve Faaliyetler  |  Yazılar  |  Duyurular  |  İletişim
 
  NOT 2

  

Bir düzeyi bulunmayan ve inanç gösterilmeyen bir şey eleştirilmeye bile değmez ne yazık ki. Kişileri ve gündelik, basit olayları değil, olguları eleştirmek gerekir. Fakat olgular da, o olguları anlayacak bir kültür antropolojisinin olduğu yığından çıkıp, toplumsala ulaşmış ortamlarda eleştirilince bir işe yarar. Bütünüyle bu olgunlukların bulunmadığı bir yerde eleştiri sadece belge bırakmaya yarar. Biz de onu yapıyoruz, yapabiliyoruz sadece. Bu belgeleri neden bırakıyoruz peki? Gelecek kuşaklar aynı yanlışları tekrarlamasın diye.

Hilmi Ziya Ülken'in vurgularıyla: Sanatta, hukukta, ahlakta, felsefede, bilimde yaratıcı olmak gerekmekte. -Bu yaratıcılığın ülkemiz adına gelecekte gerçekleşebilmesi adına eleştirel belgelerimizi bırakmak durumundayız-. Aksi halde Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu durum; yani yaratıcı olmayan bir ülke olarak uluslararası piyasadan sanat örneklerini, felsefe eserlerini, vb, dahası bunların en nihai sonuçları olan tekniği ve teknolojiyi alması durumu ortaya çıkar. Mesele bunlara ulaşma değil, onları yapan, o üstün kültürün yaratıcılığını ve üreticiliğini sağlayan, dünya görüşü ve zihniyettir. Toptan bir dünya görüşü seviyesine varmadıkça, o zihniyeti almadıkça, çağdaş kültüre girmek mümkün bile değildir.


23 Ocak 2018        


 
 
Copyright © 2005-2013 ozkaneroglu.com - Sitenin yayın hakları Özkan Eroğlu’na aittir. Kaynak göstermek şartı ile alıntı yapılabilir.